• logo
  • logo
  • logo
  • logo
  • logo
  • logo

​054-4552788

עדי אביהו חאמי

להיות או לא להיות זכיין

יזם, שכיר או עצמאי החלטת כי אתה מעוניין להיות זכיין או לחילופין החלטת לבחון השקעה בהקמת עסקת זכיינות או קניית עסק פעיל בחברה מזכה. בוא נבחן בקצרה תהליך אותו עובר המשקיע מבחינה רגשית.

רגשות ושינוי

שינוי הינו מעבר מנקודה אחת לאחרת, השינוי יכול שיהיה נקודתי ויכול שיהיה תהליך. ככל שמהות השינוי רחוקה, מדרכי פעולות עבר, התהליך יהיה יותר משמעותי יותר, לצורך העניין ניקח דוגמא את תהליך מעבר הזכיין סטטוס משכיר לעצמאי. ובכוונתי משמעותי הכוונה ללבטים חששות וכיוצא בזה.

אם כן איך זה התחיל. ראשית ישנה ההבנה כי אנו מעוניינים להוסיף או לשנות את הקיים, לאחר מכן מתרחשת בדיקה ותהיה לגבי מהות השינוי, לאחר קבלת כיוון עולה ההתכנות, האם יש לי האמצעים, היכולת להתמודד עם המעמד, היכולת לקחת סיכון, האם אני מתאים להיות בעל העסק.

לעיתים אני שומעת חברים המציינים כי הם מבוזבזים והם בהחלט יכלו לנהל את כל הצוות, המחלקה או אפילו היומרניים שבהם אף את החברה והמדינה. אך למעשה ברגע האמת בו יצטרך המשקיע, להוציא חסכונות, לעזוב את הקיים כדוגמת המשרה במידה ואתה שכיר, יעלו כל החששות השאלות והתהיות.

אני ועוד רבים אחרים אומרים דע מאין באת ולאן אתה הולך, באשר למשפט “דע מאין אתה בא”, יש לבחון את ארסנל הכישורים, כמו יכולת ניהול, הנעה עצמית, עקביות, אמביציה ועוד. וזאת על סמך ניסיון עבר. באשר למשפט “לאן אתה הולך” יציאה לדרך חדשה סקרנות, שאלות וספקות. באם נתייחס לספקות הלא שספקות הן דבר חיובי. וזאת משום, שכאשר שספקות עולות, הספקות מעוררות שאלות שמספקות תשובות והתשובות מספקות הבנה.

העניין המהותי הוא שברגע שמתקבלת החלטה כמו כל פעולה בחיים יש להתמיד בה וככל שיעלו אתגרים להתייחס אליהם בהתאם כאתגר ולא כקושי. אחת השאלות שעולות מיד בעת בדיקת מעמד המעבר היא האם אתה בנוי להיות זכיין, כי כפי שידוע, דרוש זכיין..אולי זה מתאים לך. אךל ואין לזלזל בתמורות הרגשיות של התהליך. אימון מושג רווח היום בעולם העבודה והרוח, בין עם עצמי ובים עם חיצוני בהחלט יכול לאגד את התובנות ואף לשפר את העמדה ממנה אתה יוצא לקבלת החלטת ותחילת עבודה חדשה או שינוי העסק החדש.

החלטה האם להיות זכיין היא כמו החלטה של מהו התהליך פרסום שהכי כדאי לעסק או השירות שלי, בין אם זה פרסום בגוגל או פרסום בפייסבוק, איפיון נכון...ואתם בדרך להצלחה.