• logo
  • logo
  • logo
  • logo
  • logo
  • logo

​054-4552788

עדי אביהו חאמי

יסודות על פיהם נשען העסק

בעת הקמת עסקת זכיינות, חברה וכל עסק אחר, אנחנו מתלבטים ומתחבטים, בודקים, בוחנים ואף משקיעים ממרצנו, זמננו וכספנו. למעשה נדמה כי ישנה חתירה אינסופית להצלחת העסק.
בקלסיקה של אליס בארץ הפלאות מאת לואיס קרול, ישנו המשפט המפורסם של המלכה לאליס, “עכשיו את מבינה, על מנת להישאר במקום עליך לרוץ במהירות גבוהה ביותר שלה את מסוגלת. כדי להגיע לאנשהו עליך לרוץ במהירות הכפולה מכך”. זוהי אנלוגיה מצוינת לעולם העסקים.

מיפוי העסק

יש אין ספור מודלים והצעות לבחינת הצלחתו של עסק. להלן הפרמטרים שלפיהם אפשר לנתח את יציבות העסק ולמפות את הפעילות. הראשון מוצר או שירות, השני העובדים, השלישי שיווק, פרסום ומיתוג הרביעי בקרות וניתוחים עסקיים, והחמישי שהנו הקו המנחה שלפיו פועל העסק הקרוי גם קונספט.

לאור השפע, שישנו במשק לכל מוצר ושרות, לאור כמות הבלתי נדלית של מוצרים משלימים ותחליפים יש צורך תמידי להיות רלוונטיים לפלח השוק אליו אנו פונים, כיצד אם כן נעשה זאת, נתחיל בקו המנחה שלפיו פועל העסק, באם שמנו לפנינו להיות עסק מצליח, מן הראוי שנמשוך את קהל היעד לעסק ע”י יצירת חוויה נוחה, מבנה העסק ונגישות, נעימה, הכוללת את הפן העיצובי, הרקע, גישת העובדים וייצוגם.

המוצר או השירות – חייב לעמוד בתקן או הנורמה קבע העסק, צריך להיות זמין ואם לא תוך פרק זמין סביר שנקבע מראש, ושיתומחר בהתאם לנהלי העסק.

עובדים- מחקרים הראו כי ככל שהעובד מרגיש חלק מהעסק ורואה בעבודה מעין משפחה הלא הוא יפעל במרץ להצלחתה. ועל כן יש לדאוג לסבר קבלת פנים של לקוח בהתאם ואף אולי לדעת למשוך את הלקוח.

שיווק פרסום ומיתוג- פרסום קיים בכל פינה ופינה בחיינו והתחרות גדולה, הרעיון השיווקי והפרסום חייבים להיות חדשנים בהתאם למוצר וללקוחות, עקביים וממושכים. גם מותג צריך את הרוח המחייה שלו. אם נראה את “קוקה קולה” הם פשוט מדהימים בקמפיינים שלהם ובכלל הפעולות שלהם בפרסום שהם המבושים בענף.

בקרות וניתוחים עסקיים- עסק בעיקרו הוא למטרת רווח להוציא מלכרי”ם. ועסק נכון צריך לנתח את יציבות והמשך הפעילות. בניתוחים שיבוצע הינם חשבונאיים ומספריים. ניתוחים חשבונאיים יעידו על הפעילות המספרית ויאפשרו למנהל העסק להתכונן בהתאם לבאות. הניתוחים והבקרות הם כמו ראי לעסק. לפיהם נקבע יעדים, נשווה ביצועים ונגזור מסקנות מנקודת חולשה וחוזקה.